Cedar Bluff moves up one spot in ASWA poll


Curtis Abernathy and Cedar Bluff moved up one spot in this week's ASWA baseball poll. (Photo by Nick Johnston | Gadsden Times | File)


Times Staff Report

Cedar Bluff moved up one spot to No. 7 in this week's Alabama Sports Writers Association's high school baseball poll, released Thursday.

The Tigers (12-8) were ranked eighth in last week's poll.

This week’s Alabama Sports Writers Association’s high school baseball and softball rankings, with records in parenthesis:

BASEBALL

CLASS 6A

1. Thompson

(30-8)

2. Smiths Station

(26-5)

3. Huntsville

(22-6)

4. Hoover

(27-13)

5. Fairhope

(20-6)

6. McGill-Toolen

(20-7)

7. Baker

(20-5)

8. Bob Jones

(21-7)

9. Hewitt-Trussville

(20-8)

10. Enterprise

(19-10)

Others nominated: Hazel Green (19-12), Northview (21-7), Prattville (17-11).

CLASS 5A

1. Spanish Fort

(21-4)

2. Faith Academy

(24-2)

3. Russell County

(27-6)

4. Southside

(17-7)

5. Hartselle

(26-8)

6. Cullman

(20-11)

7. Homewood

(21-1)

8. Etowah

(15-8)

9. Chilton County

(17-9)

10. Pinson Valley

(20-9)

Others nominated: Briarwood Christian (11-12), Demopolis (14-5).

CLASS 4A

1. Charles Henderson

(22-2)

2. Central-Florence

(30-7)

3. UMS-Wright

(17-7)

4. Brooks

(26-6)

5. Guntersville

(15-5)

6. Alexandria

(16-8)

7. Beauregard

(18-7)

8. Thomasville

(15-4)

9. Jacksonville

(15-6)

10. Childersburg

(20-4)

Others nominated: Alabama Christian (16-9), Andalusia (17-6), Ardmore (15-6), Hokes Bluff (13-4), Holtville (20-9), St. James (12-11).

CLASS 3A

1. W.S. Neal

(17-0)

2. Plainview

(21-1)

3. Deshler

(25-8)

4. Mars Hill Bible

(18-13)

5. Trinity

(16-7)

6. Opp

(17-4)

7. Leeds

(19-5)

8. Thorsby

(24-3)

8. Madison Academy

(16-12)

9. Indian Springs

(8-3)

10. Piedmont

(14-6)

Others nominated: Montevallo (18-5), T.R. Miller (11-6), Slocomb (15-7).

CLASS 2A

1. Section

(21-1)

2. Randolph County

(17-3)

3. Sheffield

(23-11)

4. G.W. Long

(17-8)

5. Hale County

(16-4)

6. Prattville Christian (15-5-1)

7. Westbrook Christian (12-10)

8. Washington County

(11-6)

9. Ranburne

(13-6)

10. Ariton

(13-8)

Others nominated: Sand Rock (7-7), Zion Chapel (13-3).

CLASS 1A

1. Shoals Christian

(15-5)

2. St. Luke’s

(19-6)

3. Athens Bible

(21-2)

4. Geneva County

(16-6)

5.  Hackleburg

(15-3)

6. Brantley

(12-10)

7. Cedar Bluff

(12-8)

8. Spring Garden (13-10)

9. Sumiton Christian

(13-5)

10. Fayetteville

(10-13)

Others nominated: Florala (9-3), Shades Mountain Christian (9-6).

AISA

1. Tuscaloosa

(26-3)

2. Edgewood

(29-3)

3. Monroe Academy

(18-7)

4. Pike Liberal

(17-6)

5. Lowndes Academy

(15-5)

6. Lee-Scott

(14-4)

7. Autauga

(18-6)

8. Glenwood

(14-8)

9. Macon-East

(15-9)

10. Fort Dale

(12-6)

Others nominated: Clarke Prep (18-6), Jackson Academy (13-8), Lakeside (13-7), Cornerstone (10-5).

SOFTBALL

CLASS 6A

1. Sparkman

(27-3)

2. Pelham

(21-2)

3. Hueytown

(22-5)

4. Hillcrest-Tuscaloosa

(24-6)

5. Vestavia Hills (17-6-1)

6. Central-Phenix City

(26-7)

7. Dothan

(26-7)

8. Baker (27-3-1)

9. Oak Mountain

(21-9)

10. Albertville

(21-6)

Others nominated: Bob Jones (18-11-1), Buckhorn (18-8), Fairhope (20-9), Hewitt-Trussville (19-7), Mountain Brook (19-7), Thompson (17-8), Wetumpka (11-5).

CLASS 5A

1. Scottsboro

(24-5)

2. Southside

(18-7-1)

3. Lawrence County (24-8)

4. Mortimer Jordan

(11-5)

5. Curry

(13-7)

6. Hayden

(21-4-1)

7. Moody (16-9)

8. Saraland (14-5)

9. Citronelle (24-4)

10. Springville

(19-9)

Others nominated: East Limestone (12-7-1), Hartselle (19-8-1), McAdory (12-10), Pleasant Grove (13-10), Rehobeth (20-7), Shelby County (9-2).

CLASS 4A

1. Alabama Christian (16-3-1)

2. Haleyville (20-5)

3. Cherokee County (20-3)

4. Holtville (15-8)

5. Sardis

(20-8-2)

6. West Blocton

(9-6)

7. Bibb County

(14-13)

8. Headland

(11-7)

9. Ardmore

(17-13)

10. Beauregard

(14-2)

Others nominated: Beulah (7-3), Clarke County (13-2), Corner (12-7), Locust Fork (10-4).

CLASS 3A

1. Pisgah

(15-6)

2. American Christian

(15-5)

3. Glencoe

(18-5)

4. Good Hope

(20-5)

5. Winfield

(13-7)

6. White Plains

(15-5)

7. Leeds

(15-7)

8. Cordova (17-8-1)

9. Opp

(13-3)

10. Saks (16-8)

Others nominated: Danville (16-8), Geneva (18-4), Hamilton (10-12-1), Madison Academy (18-10), Northside (13-8-1), Susan Moore (12-2-1).

CLASS 2A

1. Hatton

(18-7)

2. Houston Academy

(18-3)

3. Ider

(17-7)

4. Pleasant Valley

(16-4)

5. Mobile Christian

(19-14)

6. Sand Rock

(12-4)

7. West End

(13-8)

8. Ariton (11-10)

9. Hale County

(10-11)

10. Goshen

(8-3)

Others nominated: Elba (6-6), Leroy (17-13), Lexington (8-15), Prattville Christian (12-5).

CLASS 1A

1. Kinston

(13-7)

2. Pleasant Home

(10-4)

3. Ragland (4-2-1)

4. Sumiton Christian

(13-7)

5. Parrish

(15-5)

6. Waterloo

(7-6)

7. Decatur Heritage

(13-7)

8. South Lamar

(9-7)

9. Lynn

(6-6)

10. Athens Bible

(10-7)

Others nominated: Berry (12-4), Belgreen (7-2), Collinsville (11-5), Spring Garden (7-8).

AISA

1. Marengo Academy

(15-0)

2. Macon-East

(24-6)

3. Glenwood

(14-3)

4. Kingwood Christian

(15-5)

5. Lakeside

(19-6)

6. Lowndes Academy

(20-5)

7. Wilcox Academy

(10-4)

8. Pickens Academy

(13-4)

9. Clarke Prep

(16-4)

10. Tuscaloosa Academy

(14-5)

Others nominated: Edgewood Academy (13-12), Autauga Academy (15-4), Cornerstone Christian (6-7), Springwood (16-5).