Players in this post:
Teams in this post:

Cherokee County's Davis leads All-State softball team


Cherokee County’s Tori Davis was selected as the ASWA Class 4A Player of the Year after going 39-3 on the mound and batting .496. (Photo by Nick Johnston | Gadsden Times | File)


 

Tori Davis’ campaign for the Cherokee County softball season can be summed up with one word: Dominating.

The junior pitcher was tough to hit when she was in circle and nearly impossible to get out when she was in the batter’s box, and today, the Alabama Sports Writers Association has named her the Class 4A Player of the Year.

Davis, who pitched behind All-State performer Lauren Millsaps last season, filled her predecessors shoes nicely in circle in 2012. She went 39-3 and led the Warriors to their second straight runner-up finish at the state tournament. She struck out 275 batters in 255 innings pitched and boasted a 0.60 ERA. At the plate, she batted .496 with 42 RBI and 38 runs scored, 17 doubles and five home runs.

A total of 27 area athletes made the All-State team, including 11 on the first team.

Joining Davis on the first team was battery mate Madison Millsaps. The sophomore catcher batted .551 with 34 RBI and 55 runs scored to go along with seven home runs. Warrior first baseman Molly Brewer and second baseman Darbie Rosser were selected as honorable mentions.

Two Etowah County players earned selections to the first team and one was an honorable mention.

In Class 3A, hard-hitting Glencoe catcher Jamie McGuire made the team after batting .537 with 63 RBI and 12 home runs in 2012. She struck out just twice and drew 23 walks. West End first baseman Courtney Oliver earned a spot on the Class 2A team. She batted .492 and recorded 35 RBI.

Sardis shortstop Kameron Carter was the only honorable mention from Etowah County.

In Class 5A, three Albertville players earned spots on the first team in pitcher Peighton Ponder, first baseman Katlin Light and shortstop Emily Woodruff. 

Ponder helped lead the Aggies to the state tournament in Montgomery with a big season in circle. The sophomore went 31-10 playing against a tough schedule and posted a 1.79 ERA. She pitched 254 innings and struck out 218 while walking 67.

Light, a senior, batted .408 with 42 RBI and 34 runs scored. She homered seven times. Woodruff boasted a .485 average during her sophomore campaign. She scored 58 runs, had 42 RBI, six home runs and 47 stolen bases.

In Class 3A, Sylvania’s Taylor Frazier made the first team as an outfielder and Geraldine’s Ali Duke was the squad’s designated hitter.

Class 1A first-team honors went to Collinsville third baseman Trista Duque and Spring Garden outfielder Jordan Sides.

Honorable mentions in Class 5A went to Albertville catcher Brittany Copeland and Fort Payne shortstop Kesley Hughes and in 4A went to Crossville’s Haley Hughes. In Class 2A, honorable mentions were Sand Rock second baseman Megan McCullough and third baseman Madison Smith and Fyffe outfielder Hayley Mauldin and designated hitter Breanna LaRue. In Class 1A, Collinsville catcher Christy Cox, Spring Garden second baseman Jessica Smart and shortstop Heather Smart, Cedar Bluff outfielder Suzie Quarles and designated hitter Katie McGinnis and Gaylesville utility player Katlin Hammett each earned honorable mentions.

 

                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

2012 ASWA Softball All-State

Class 6A

P: Devin Brown, Theodore, So.

P: Marcy Harper, Hoover, Sr.

P: Abby Guest, Bob Jones, Sr.

P: Janna Korak, Sparkman, Jr.

C: Hannah Taylor, Vestavia Hills, Sr.

1B: Jasmine Sydnor, Opelika, Sr.

2B: Jordan Bullock, Sparkman, So.

SS: Callie Brister, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

3B: Peyton Grantham, Daphne, Jr.

OF: Desiree Morrow, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

OF: Bevia Robinson, Sparkman, So.

OF: Megan Dowdy, Fairhope, Sr.

UTL: Kasey Cooper, Dothan, Jr.

UTL: Whitney Gillespie, Pelham, Jr.

DH: Caroline Seitz, Oak Mountain, Jr.

DH: Brittany Russ, Central-Phenix City, Sr.

Pitcher of the Year: Marcy Harper, Hoover

Hitter of the Year: Callie Brister, Hillcrest-Tuscaloosa

Player of the Year: Kasey Cooper, Dothan

Coach of the Year: Dale Palmer, Sparkman

Honorable Mention

Pitcher: Allison Freeman, Hillcrest-Tuscaloosa, So.; Grey Adams, Fairhope, Sr.; Kristine Brown, Central-Phenix City, Sr.

Catcher: Denise Anderson, Dothan, Jr.; Sami Story, Northridge, So.

First base: Toni Anderson, Dothan, So.; Caroline Hardy, Vestavia Hills, Fr.

Second base: Cassidy Davis, Central-Phenix City, Sr.; Marley Strahan, Enterprise, Sr.

Shortstop: Kate Benton, Northview, Sr.; Brianna Sullivan, Bob Jones, Sr.; Keelie Housely, Tuscaloosa County, Sr.

Third base: Riane Estes, Vestavia Hills, Sr.; Anna Blake Barnette, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.

Outfield: Samantha Bradley, Northview, Jr.; Maddie Ridgway, Oak Mountain, Sr.; Mary Morgan Dramer, Pelham, Sr.

Utility: Tyler Harrison, Baker, Sr.; Caemin Acker, Northridge, Sr.; Karley Sanders, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

Designated hitter: Ashleigh McClure, Oxford, Sr.

Class 5A

P: Kacie Craft, Chelsea, Sr.

P: Meagan Young, Moody, Sr.

P: Peighton Ponder, Albertville, So.

P: Bailey Murphy, Mortimer Jordan, 8th

C: Mallory Patterson, Lawrence County, Sr.

1B: Katlin Light, Albertville, Sr.

2B: Tori McDaniel, Lawrence County, Jr.

SS: Emily Woodruff, Albertville, So.

3B: Emily Messer, St. Paul’s, Sr.

OF: Rolanda King, Eufaula, So.

OF: Courtney Shields, Shelby County, Sr.

OF: Haylie McCleney, Mortimer Jordan, Sr.

UTL: Caitlin Bice, Chelsea, Sr.

UTL: Megan Spurlock, Eufaula, Jr.

DH: Olivia Golden, Hartselle, Sr.

DH: Katie Parr, Hayden, So.

Pitcher of the Year: Meagan Young, Moody

Hitter of the Year: Haylie McCleney, Mortimer Jordan

Player of the Year: Haylie McCleney, Mortimer Jordan

Coach of the Year: Russell McCartey, Chelsea

Honorable Mention

Pitcher: Taylor Doriety, Hueytown, Jr.; Emily Glover, Scottsboro, Jr.

Catcher: Erin Jones, Chelsea, Jr.; Brittany Copeland, Albertville, Sr.; Kourtnee Owens, St. Paul’s, Sr.

First base: Kendyl Shelton, Pleasant Grove, Sr.; Lacy Striblin, Valley, Fr.

Second base: Kelly Campbell, Scottsboro, So.; Morgan Yates, Spanish Fort, Jr.

Shortstop: Kelsey Hughes, Fort Payne, Sr.; Allie Luster, Chelsea, Sr.

Third base: Shelby Maze, Mortimer Jordan, So.; Brianna Caldwell, Athens, So.

Outfield: Haley Nichols, Faith Academy, Jr.; Victoria Draper, Lawrence County, Jr.

Utility: Amanda Medders, Brookwood, Jr.

Designated hitter: Whitney Jordan, Athens, Jr.; Kaleigh Todd, McAdory, So.

Class 4A

P: Mandi Woodruff, Bibb County, Jr.

P: Tori Davis, Cherokee County, Jr.

P: Cara Goodwin, Good Hope, Jr.

P: Holly Ward, Haleyville, So.

C: Madison Millsaps, Cherokee County, So.

1B: Alannah Henke, Good Hope, So.

2B: Jordan Entrekin, Corner, Jr.

SS: Kori Benson, Oak Grove, Sr.

3B: Katie Beth Drew, Headland, Sr.

OF: Amanda Seales, Alabama Christian, Sr.

OF: Haley Suttle, Bibb County, So.

OF: Baylee Gibbs, Oneonta, Fr.

UTL: Whitney Denson, Dallas County, Sr.

UTL: Tanner Brown, Oak Grove, So.

DH: Ashley Strength, Holtville, Sr.

DH: Hannah Sparks, Thomasville, So.

Pitcher of the Year: Cara Goodwin, Good Hope

Hitter of the Year: Kori Benson, Oak Grove

Player of the Year: Tori Davis, Cherokee County

Coach of the Year: Kelly Rushing, Haleyville

Honorable Mention

Pitcher: Haley Hughes, Crossville, Fr.; Lila Ritter, Oak Grove, 8th

Catcher: Kendall Cox, Holtville, Jr.; Brianna Skipper, Headland, Sr.

First base: Molly Brewer, Cherokee County, So.; Kat Darnell, Deshler, Jr.

Second base: Darbie Rosser, Cherokee County, Jr.

Shortstop: Morgan Read, Alexandria, Sr.; Lacey Burleson, Haleyville, Jr.

Third base: Callie Pendley, Haleyville, Jr.

Outfield: Kylee Carter, Beauregard, Fr.; Jaycie Walker, Headland, 8th; Jocelyn Davis, Calera, Sr.

Utility: Katie Beth Gordon, Ashford, Jr.

Designated hitter: Kayla Tillman, Good Hope, Jr.

Class 3A

P: Taylor West, Saks, Jr.

P: Madi Moore, Winfield, Fr.

P: Kayla Jordan, Excel, Sr.

P: Anna Snider, White Plains, Fr.

C: Jamie McGuire, Glencoe, Jr.

1B: Kayla Hale, Trinity, Sr.

2B: Micaela Beck, Winfield, So.

SS: Jordan Coleman, White Plains, Sr.

3B: Brandi Foreman, Madison Academy, So.

OF: Leticia Mancilla, Slocomb, Sr.

OF: Ella Denes, Pisgah, Sr.

OF: Taylor Frazier, Sylvania, Sr.

UTL: Faith Sims, Cordova, Fr.

UTL: Macayla Kelley, Slocomb, Jr.

DH: Leah Pennington, Sipsey Valley, So.

DH: Ali Duke, Geraldine, Sr.

Pitcher of the Year: Taylor West, Saks

Hitter of the Year: Jordan Coleman, White Plains

Player of the Year: Taylor West, Saks

Coach of the Year: Mike Tucker, Saks

Honorable Mention

Pitcher: Augie Pena, Geneva, Jr.; Tori Free, Luverne, Sr.; Megan Smith, Pisgah, So.; Katie Clarke, Madison Academy, Jr.

Catcher: Lillie McCrary, Pisgah, So.; Megan Quimby, Gordo, So.

First base: Kelby Greenhill, Rogers, Sr.

Second base: Dallas Gilley, Pisgah, Sr.; Kelly Kilgore, Saks, Jr.

Shortstop: Caroline Wilder, Trinity, Sr.; Amy Jordan, Excel, Sr.

Third base: Leah Brundidge, T.R. Miller, Sr.

Outfield: Hannah Lee, Marbury, So.; Claire Wilder, Trinity, So.

Utility: Abbie Ellison, Leeds, Jr.; Anna Grace Owens, Colbert County, Fr.

Designated hitter: Kameron Carter, Sardis, Jr.

Class 2A

P: Hillary Carpenter, Hatton, Jr.

P: Haley Goodson, Ariton, Sr.

P: Brittney Minor, Leroy, 8th

P: Brooke Sims, Southern Choctaw, Sr.

C: Racheal Senn, Goshen, Sr.

1B: Courtney Oliver, West End, So.

2B: Katlyn Sides, Sumiton Christian, So.

SS: Chandler Dare, American Christian, Jr.

3B: Elizabeth Thompson, Leroy, Jr.

OF: Victoria Crumpton, Hatton, Jr.

OF: T’Ebonie Tanner, Sumiton Christian, Sr.

Of: Nicole McInerney, Ariton, Jr.

UTL: Cadi Oliver, Sumiton Christian, Sr.

UTL: Courtney Blevins, Ider, Fr.

DH: Shelby Vinson, Goshen, Jr.

DH: Jessica Hughes, Ider, Sr.

Pitcher of the Year: Hillary Carpenter, Hatton

Hitter of the Year: Cadi Oliver, Sumiton Christian

Player of the Year: Hillary Carpenter, Hatton

Coach of the Year: Dee Hughes/Amy Warrick, Goshen

Honorable Mention

Pitcher: Jessie Butler, Lexington, Fr.; Katie Justice, Sumiton Christian, So.

Catcher: Carey Grace Peebles, Hatton, Jr.

First base: Morgan Mathews, Elba, So.

Second base: Megan McCullough, Sand Rock, Jr.

Shortstop: Marissa Davis, Cherokee, Jr.

Third base: Hannah Burr, American Christian, Sr.; Madison Smith, Sand Rock, So.; Shaide Parker, Hatton, Sr.

Outfield: Hayley Mauldin, Fyffe, Sr.

Utility: McKenna Morgan, Sand Rock, 8th; Trenisha King, Colbert Heights, Sr.

Designated Hitter: Breanna LaRue, Fyffe, Jr.; Samantha Glenn, Mobile Christian, Sr.; Danya Snead, Hatton, Jr.

Class 1A

P: Taylor Thomas, Berry, Sr.

P: Kendra Wilson, South Lamar, Sr.

P: Sommar Wright, Ragland, Sr.

P: Emily Byrd, Pleasant Home, Jr.

C: Reagan Tittle, Lynn, So.

1B: Paige Dill, Parrish, Sr.

2B: Kailey Echols, Ragland, So.

SS: Savannah Smith, Marion County, Sr.

3B: Trista Duque, Collinsville, Sr.

OF: Jordan Sides, Spring Garden, Sr.

OF: Savanna Jones, Parrish, Jr.

OF: Raven Woods, Pleasant Home, Jr.

UTL: Laken Hancock, South Lamar, Sr.

UTL: Macie Sanders, Kinston, Sr.

DH: Emily Mock, Kinston, Jr.

DH: Peyton Barthel, Decatur Heritage, Fr.

Pitcher of the Year: Sommar Wright, Ragland

Hitter of the Year: Paige Dill, Parrish

Player of the Year: Sommar Wright, Ragland

Coach of the Year: Jonathan Nix, Ragland

Honorable Mention

Pitcher: Tiffany Self, Lynn, So.

Catcher: Christy Cox, Collinsville, Jr.

First base: Laken Bragwell, Belgreen, Fr.; DeAndria Norwood, Sweet Water, Sr.

Second base: Madison Weeks, Kinston, So.; Jessica Smart, Spring Garden, 8th

Shortstop: Morgan Little, Maplesville, Sr.; Heather Smart, Spring Garden, Jr.

Third base: Ellie Pendley, Lynn, Sr.; Bridget Thompson, Belgreen, Sr.

Outfield: Suzie Quarles, Cedar Bluff, Sr.; Lauren Wright, Ragland, Sr.

Utility: Katlin Hammett, Gaylesville, Sr.

Designated hitter: Katie McGinnis, Cedar Bluff, So.

AISA

P: Kiley Dunagan, Clarke Prep, Jr.

P: Bailey Singleton, Macon-East, So.

P: Chelsea Jones, Lakeside, So.

P: Paige Hill, Lowndes Academy, So.

C: Anna Gibbs, Wilcox Academy, Sr.

1B: Kaylyn Ingram, Kingwood Christian, Jr.

2B: Jenna Epperson, Ashford Academy, Jr.

SS: Katie Tucker, Marengo Academy, Jr.

3B: Rachel Barefield, Lee-Scott, So.

OF: Jeannie Faith, Jackson Academy, Sr.

OF: Randa Simpson, Tuscaloosa Academy, Sr.

OF: Devin Kennedy, Macon-East, Fr.

UTL: Hannah Guthrie, Edgewood Academy, Jr.

UTL: Madeline Lee, Kingwood Christian, Sr.

DH: Cailah Niles, Glenwood, So.

DH: Haley Floyd, Macon-East, Sr.

Pitcher of the Year: Kiley Dunagan, Clarke Prep

Hitter of the Year: Madeline Lee, Kingwood Christian

Player of the Year: Madeline Lee, Kingwood Christian

Coach of the Year: Glynn Lott, Macon-East

Honorable Mention

Pitcher: Emily Phillips, South Choctaw Academy, Sr.; Hannah Jordan, Wilcox Academy, Sr.; Jana Kelbie Armstrong, Cornerstone Christian, Sr.; Allison Galle, Ashford Academy, So.

Catcher: Laken Harvey, Jackson Academy, Jr.; Katie Poole, Lee-Scott, Sr.

First Base: Allie Kelley, Glenwood, Fr.

Second Base: Chandler Stenz, Marengo Academy, So.; Chandler Thornton, Edgewood Academy, Jr.

Shortstop: Savannah Upton, Cornerstone Christian, Jr.; Rachel Bell, Wilcox Academy, Sr.; Shelby Pitts, Lowndes Academy, Jr.

Third Base: Chesley Bowerman, South Choctaw Academy, Sr.; Mallory McCurdy, Lowndes Academy, So.

Outfield: Destiny Huckabee, Marengo Academy, Sr.; Leslie Green, Edgewood Academy, Sr.

Utility: Destiny Dillard, Cornerstone Christian, Sr.; Kacy Noland, Pickens Academy, 7th; Jesse Dunn, Bessemer Academy, Jr.

Designated Hitter: Chelsea Ramer, Escambia Academy, Jr.; Jessi Garrett, Macon-East, 8th